НАЧАЛО Други

Дългът на САЩ и Китай може да има тежки последици за глобалната икономика

18.04.2024 17:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Дългът на САЩ и Китай може да има тежки последици за глобалната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) призова правителствата на САЩ и Китай да предприемат действия за справяне с рязкото увеличаване на дълговете си, като предупреди за потенциални дълбоки последици за световната икономика и лихвените проценти, плащани от други държави.

В своя шестмесечен доклад за правителствените заеми МВФ отбеляза, че много богати държави са приложили мерки за намаляване на дълговете си спрямо икономиките си, макар и да не са се върнали към нивата отпреди пандемията. Въпреки това САЩ и Китай се открояват като изключения, като прогнозите сочат продължаващо нарастване на заемите, ако настоящата политика се запази. МВФ прогнозира 70% увеличение на държавния дълг на САЩ спрямо икономическото производство до 2053 г. и повече от удвояване на китайския дълг до същата година.

Очаква се двете държави да допринесат за глобалното нарастване на държавния дълг, който според прогнозите ще достигне 98.8% от икономическото производство през 2029 г. спрямо 93.2% през 2023 г., като Великобритания и Италия също ще имат значителен принос за това увеличение.

МВФ подчерта и необходимостта от политически действия за преодоляване на фундаменталните дисбаланси между разходите и приходите в тези държави. Освен това според информацията държавният дълг на САЩ ще достигне 133.9% от годишния брутен вътрешен продукт (БВП) до 2029 г. от 122.1% през 2023 г., а дългът на Китай ще нарасне до 110.1% от БВП през същата година от 83.6%.

МВФ акцентира също върху значителните фискални отклонения в САЩ през 2023 г., като държавните разходи ще надхвърлят приходите с 8.8% от БВП, в сравнение с 4.1% през предходната година. Това ниво на заеми поставя предизвикателства пред намаляването на инфлацията и може да доведе до повишаване на лихвените проценти, плащани от други правителства, предупреждава МВФ.

Освен това са подчертани и потенциалните последици от повишаването на доходността на американските облигации, включително нестабилните условия за финансиране в други икономики. МВФ също така спомена, че забавянето на китайската икономика, утежнено от непреднамерено затягане на фискалната политика, може да отслаби растежа в други страни и да намали потоците от помощи за региони като Африка и Латинска Америка.

Според доклада многото държавни избори в световен мащаб през тази година вероятно допълнително ще повишат правителствените заеми, поставяйки предизвикателства пред консолидацията през следващите години, особено в ключови изборни години като 2024 г.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Топ 8 съвета за успешно инвестиране в криптовалути

Инвестирането в криптовалута предлага уникални възможности, но и значителни предизвикателства и рискове, които не се срещат на традиционните пазари.

17.05.2024 7:00 2 мин. четене

Ето какво може да нарани Русия повече от тавана на цените на петрола

Санкциите в отговор на нахлуването в Украйна доведоха до значителен спад в приходите на Русия от суров петрол през 2022 и 2023 г.

17.05.2024 6:00 2 мин. четене

Блокчейн платформата Oasys обяви партньорство с финтех гиганта SBI

SBINFT Market, подразделение на японската SBI Group, разшири поддръжката си, за да включи както L1, така и L2 блокчейн мрежи в рамките на екосистемата Oasys.

17.05.2024 5:00 1 мин. четене

“Кралят на вътрешната търговия” разкри последните си ходове

Сенатор Томи Тъбървил наскоро направи значителни движения в търговията с акции, на обща стойност приблизително $2.2 милиона, голяма част от предполагаемото му нетно състояние от $11.76 милиона.

17.05.2024 2:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.